GRİP TARİH Mİ OLUYOR? - MURADİYE Aile Sağlığı Merkezi
GRİP TARİH Mİ OLUYOR?
10 Aralık 2012 Pazartesi - 21:11
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
grp-tarh-m-oluyor

Alman bilim insanları gribe karşı ömür boyu etkili bir aşının ilk test çalışmalarını başarıyla tamamladı

 

Alman bilim insanları gribe karşı ömür boyu etkili bir aşının ilk test çalışmalarını başarıyla tamamladı.
 
Almanya'daki Friedrich-Loeffler Enstitüsü'nden profesör Lothar Stitz ve ekibi tarafından geliştirilen ömür boyu etkili grip aşısı fareler, gelincikler ve domuzlar üzerinde yapılan test çalışmalarında olumlu sonuç verdi. Uzmanlar, insanlara uygulanması için 10-12 yıl gereken bu aşının kulanımını yeni bir devrim olarak yorumluyor. Tek doz kullanmın yeterli olacağı bu aşı her yıl gripten korunmak için yeni bir aşı geliştirme gereksinimi de ortadan kaldıracak. Aşı aynı zamanda diğer grip aşılarına göre daha çabuk etki gösterecek. Araştırma ekibi, insan üzerinde test çalışmalarına geçmek için ise bir süre daha hazırlık yapmaları gerektiğini söylüyor. Aşının denendiği hayvanlarda yapılan testlerde bağışıklık sisteminin güçlendiği, çeşitli grip virüslerine karşı koruyucu etki ortaya çıktığı tespit edildi. Grip aşıları genelde tavuk yumurtalarının içindeki virüslerden uzun sürede üretilirken; son dönemde bazı firmalar bunun için çeşitli hayvanların hücrelerini de kullanmaya başladı. SABAH, tek doz aşıyla ömür boyu gripten korunmayı hedefleyen çalışmalarla ilgili uzmanlara görüşlerini sordu: 
 
'Sonuçlar ümit verici'
 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan (Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi): Bu sonuç çok büyük bir devrim olacak. Sonuçlar insanlarda da etkili bulunursa aşı ortaya çıkar. AIDS virüsü için de buna benzer bir çalışma var. 
 Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı): Yeni gelişmiş bir teknoloji, hakikaten çok umut verici bir olay. Sanıyorum klinik uygulamalar arttıkça sonuçlar olumlu gelecek. Bundan sonra griple mücadelede daha başarılı hale geleceğiz. Her sene grip aşısı olmaktan kurtulacağız. Şu ana kadar yapılmış araştırmaların sonuçların ümit verici olarak buluyorum. 
 Doç. Dr. Kenan Keskin (Memorial Hastanesi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Bölümü): Hem ekonomik hem de sağlık açısından yararlı sonuçları olacak diye düşünüyorum. Şu ana kadar gelen olumlu sonuçlara göre faydalı olacak. Bu aşının ısıdan etkilenmeyecek soğuk zincirde saklanmayacak olması büyük bir avantajdır. Bu yönde başka araştırmalar da var, değişik aşı konseptleri üzerinde çalışılıyor. Hayvanlarda etkinliğinin gösterilmesi iyi bir gelişmedir. Ümit veriyor. 
 
Zeynep PEKKAN / SAĞLIK SERVİSİ
Etiketler : grib, salgın, üsye, aşılama,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.
Diğer Haber Başlıkları